• FaceBook
  • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Mogę wszystko, nic nie muszę. Zmiana nawyków myślowych

muszeIle razy mówiłaś, że coś musisz? Muszę ugotować obiad, muszę iść do pracy, muszę... Naprawdę musisz? Kto Cię zmusza? Najczęściej ty sama. Równie dobrze wcale nic byś nie musiała. Może przyznaj, że ty po prostu chcesz się zmuszać do czegoś..

 

muszę czy mogę

To jakich słów używasz wpływa na twój sposób myślenia.
Słowo muszę działa ograniczająco i zniechęcająco. Kojarzy się z przymusem. Nikt nie lubi rozkazów. Naturalną reakcją jest niechęć albo bunt. Nawet jeśli sama sobie wydajesz rozkazy.
Każdy je tak odbiera, ponieważ słowa tego używali rodzice i nauczyciele chcąc wymusić na dziecku zrobienie czegoś. Ile razy słyszałaś: musisz się uczyć (tego nauczyć), musisz to zrobić.

Słowo „mogę” i „chcę”działają motywująco i pozytywnie. Kojarzą się z czymś przyjemnym.
Muszę to początek problemów. Bo skoro muszę, a nie zrobię (a przecież tak się zdarza), to czuję się źle, mam wyrzuty sumienia. I „muszę” staje się problemem, który dręczy. Po co koncentrujesz się na tym, że coś musisz? Po co? Może stosując zakazy i nakazy wobec samej sobie czujesz , że masz większą kontrolę i dyscyplinę? A może po prostu nigdy nad tym się nie zastanowiłaś, nie widziałaś różnicy.
Jednak różnica jest. Zastanów się czy jest coś co naprawdę musisz. Bo często okazuje się, że wcale nie musisz. Tylko chcesz.

Ona ma już 30 lat i zmienia mężczyzn co kilka miesięcy.
-Kochanie, musisz w końcu się ustatkować jakość, musisz znaleźć kogoś na stałe, na poważnie, musisz założyć rodzinę, bo za późno to nie jest dobrze!- słyszy od rodziców.
Ona powtarza: tak, wiem, że muszę... I czuje, że jak to mówi, robi jej się niedobrze.
W końcu powiedziała: stop. Nic nie muszę! Teraz Ona mówi: mogę kogoś znaleźć na stałe, jak będę chciała. Na razie nie chcę. Ona czuje się wolna, spokojna. I czuje się dobrze.

Mówiąc „chcę” a nie muszę- czujesz się komfortowo. Wiesz czego chcesz. Nie działają na ciebie żadne społeczne wzorce. Masz odwagę mówić czego chcesz i nie przejmujesz się tym co inni powiedzą.

zwracaj uwagę na słowa

Każdy jest odpowiedzialny za swoje myśli. To co myślimy jest istotne i naprawdę ma wpływ na nas i życie. Jak zamienić nawyki myślowe? Na początek wystarczy przeczytanie tego tekstu i krótka refleksja. Potem z pewnością powiesz magiczne: „muszę”. Wtedy się popraw i powiedz: nie, ja przecież nie muszę, ja chcę. A potem rób tak za każdym razem aż stanie się to nawykiem. I w końcu zauważysz, że przestaniesz mówić muszę, a będziesz mówić „mogę” i „chcę'. Co najważniejsze, poczujesz zmianę w swoim życiu. Bo chodzi o odczucia. One są najważniejsze. A jeżeli metoda na ciebie nie podziała? Przecież nic się nie zmieni, nic nie stracisz.

Znaczenie symboli

  • Nowi doradcy
  • Stali doradcy
  • Współpracownik
  • Dostępny przez telefon
  • Dostępny przez SMS
  • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Waluta płatności

Wybierz walutę płatności

Płatności realizuje

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.