• FaceBook
  • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Zdradziłem dziewczynę / Zdradziłam chłopaka - jak sobie z tym poradzić?

Zdradziłam - jak sobie z tym poradzić?Przyznałem się do zdrady
Życie toczy się dalej…

Gdy dowiadujemy się o zdradzie w czyimś związku, zazwyczaj myślimy ze współczuciem o osobie zdradzonej, nie zastanawiając się co czuje osoba, która była niewierna. Natomiast badania psychologiczne wyraźnie dowodzą, że w większości przypadków zdrada boli oboje partnerów. Co czuje ktoś, kto zawiódł zaufanie najbliższej mu osoby? Jak sobie z tymi uczuciami poradzić? I, co najważniejsze, jak odbudować nadszarpnięte zaufanie? O tym możecie dowiedzieć się z dalszej lektury artykułu.

Nie warto się oszukiwać. Zdrada jest decyzją, którą podejmujemy świadomie. Co nie znaczy, że z pełną świadomością jej skutków. Czasem ulegamy nadarzającej się okazji, czasem wręcz jej szukamy. W większości przypadków nazywamy ją „ błędem”. Trzeba jednak uświadomić sobie z całą mocą, że ten jeden błąd może kosztować nas związek. Osobą, która zdradziła targają silne, negatywne uczucia: poczucie winy, zagubienie, pogarda w stosunku do siebie, napięcie emocjonalne, lęk przed utratą partnera. Zdradziliśmy i zadajemy sobie pytanie „ Co teraz?”. To zależy od naszej moralności i uczuć żywionych do partnera. Wyznanie prawdy jest trudne. Ale tylko w ten sposób zyskamy szansę na wyjaśnienie całej sytuacji oraz powodów, które do niej doprowadziły. Zachowanie zdrady w tajemnicy nie przyniesie nic dobrego. Chyba, że w głębi duszy jesteśmy egoistami dążącymi do zaspokojenia wyłącznie własnych potrzeb. Ale zakładając, że żałujemy tego, co zrobiliśmy, musimy się liczyć z ogromnymi wyrzutami sumienia. Będą one nas męczyć każdego dnia. Do tego dojdzie strach, że ukochana osoba dowie się o wszystkim „ z drugiej ręki”. Ten brak szczerości będzie dla niej kolejnym ciosem. Dlatego, jeżeli naprawdę nam zależy na kimś, kogo zdradziliśmy musimy zaryzykować i powiedzieć mu całą prawdę.

Przyznałem/ Przyznałam się do zdrady.

Na tym etapie niewiele możemy zrobić. Mamy dużo szczęścia, jeśli partner zechce wysłuchać jakichkolwiek wyjaśnień. Jest wówczas cień szansy, że zgodzi się podjąć trud wspólnego odbudowywania zawiedzionego zaufania. Teraz najważniejsze jest pokazanie jak bardzo zależy nam na tej konkretnej osobie i na przetrwaniu naszego związku. Jeżeli partner da nam drugą szansę, musimy okazać mu jak najwięcej miłości, ciepła i przede wszystkim dać poczucie bezpieczeństwa. Nie będzie to łatwe i może trwać nawet latami. Dlatego zanim będziemy błagać o przebaczenie odpowiedzmy sobie na pytanie czy jesteśmy gotowi na takie oddanie i zaangażowanie w naprawę związku? Czy mamy dość siły? Dlaczego w ogóle zdradziliśmy? Wyniki badań naukowych, przeprowadzonych przez amerykańskich psychologów, obnażają prostą prawdę o związkach- zakochani i szczęśliwi ludzie nie zdradzają. Zdradę, choć wywraca do góry nogami życie całych rodzin, można potraktować więc jako objaw głębszych problemów. Osoba, która zdradziła powinna przeanalizować swoje zachowanie, postarać się samodzielnie bądź z pomocą doświadczonych doradców życiowych, dociec jego przyczyn. Czego brakowało w aktualnym związku, skoro podjęliśmy ryzyko, by odnaleźć „ to coś” w ramionach kogoś innego?

Życie toczy się dalej…

smutny mężczyznaPrzyjmijmy optymistyczny wariant, w którym partner od nas nie odszedł. Wszystko wydaje się powoli wracać do normy, ale to tylko pozory. Przed nami długa droga. Będziemy musieli patrzeć co dzień w twarz osoby, którą zraniliśmy i widzieć ten ból w jej oczach. Będziemy zastanawiać czy i dlaczego jesteśmy aż tak złymi ludźmi? Co w nas wstąpiło? W takich sytuacjach mogą pojawić się kłopoty z zasypianiem, napady płaczu a nawet depresja. Warto skorzystać wówczas z porady psychologa. Kategorycznie nie wolno dusić w sobie tych uczuć i liczyć, że będziemy potrafili sami sobie z nimi poradzić.

Może się też zdarzyć, że to my szybciej niż nasz partner, przejdziemy nad całą sytuacją do porządku dziennego. Będziemy chcieli jak najszybciej zapomnieć i wrócić do normalnego życia. Tymczasem zdrady się nie zapomina. W jej wyniku, zwłaszcza u kobiet, może pojawić się dodatkowo poczucie obrzydzenia podczas współżycia a nawet tzw. awersja seksualna, czyli stan, w którym dana osoba nie potrafi czerpać przyjemności z seksu. Co więcej, czuje wstręt, gdy dotyka ją ten, kto dopuścił się zdrady. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest udanie się do psychologa. Pomoże on znaleźć odpowiedzi na męczące pytania ( dlaczego w ogóle doszło do zdrady?) i odbudować poczucie własnej wartości oraz wiarę w swą atrakcyjność. Ten, kto zdradził musi na wszelkie sposoby troszczyć się o swoją „ drugą połówkę”, dawać jej z siebie jak najwięcej, by znów poczuła się wyjątkową i tą jedyną.

Niewiele związków wychodzi po zdradzie obronną ręką. Trzeba do tego ogromnej determinacji i siły. Po śmierci i odejściu ukochanej osoby, jest to bowiem najbardziej traumatyczna sytuacja, z jaką twój partner może się spotkać. Trzeba więc liczyć się z tym, że minie sporo czasu, nim osoba zdradzona ponownie nam zaufa. A nawet wówczas związek może nie odzyskać dawnych barw. Partner może zostać z nami przede wszystkim ze względu na dzieci, wspólny dom czy brak pracy i pieniędzy na utrzymanie. Do tego może przejawiać wyjątkową chęć kontrolowania każdego naszego kroku, sprawdzania zawartości komórki czy skrzynki pocztowej. Jeśli jednak jesteśmy gotowi zrobić wszystko, by naprawić to, co zniszczyliśmy, warto walczyć o swój związek. Kochajmy, bądźmy cierpliwi i pełni nadziei a istnieje szansa, że związek przetrwa tą ciężką próbę.

Znaczenie symboli

  • Nowi doradcy
  • Stali doradcy
  • Współpracownik
  • Dostępny przez telefon
  • Dostępny przez SMS
  • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.