• FaceBook
 • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Wróżka Renata

Zdrada emocjonalna, kiedy jest a kiedy jej nie ma?

zdradaCzy jak nie ma seksu to nie ma zdrady? Podobno mężczyźnie trudniej wybaczyć zdradę fizyczną partnerki, a kobiecie zdradę emocjonalną. Jednak nie można tak generalizować, wszystko zależy od osoby.
Zdrada fizyczna to seks, pieszczoty, pocałunki. Zdrada emocjonalna to zażyłość na poziomie myśli, serca i duszy z kimś kto nie jest partnerem.

portale randkowe a zdrada emocjonalna

Na portalach randkowych sporo jest osób, które wpisują „w związku”, „mieszkam z partnerem”. Angażują się w wielodniowe rozmowy na czatach, często rozmawiają o bardzo intymnych sprawach. Jednak bywa również, że mężczyźni podają wprost, że są żonaci.

-Chciałbym cię poznać w świecie realnym- napisał Dawid do Magdaleny na portalu randkowym.
A Magdalena zapytała: „Masz żonę”? Dawid żonę miał. -A powiedziałbyś o tym żonie?- spytała Magdalena. Dawid odpowiedział, że nie, bo po co ją (żonę) stresować. - Nie rozumiem, co ty złego w tym widzisz, zwykła kawa i rozmowa- podsumował Dawid.

Dawid spotyka się od czasu do czasu kobietami, bo jak mówi lubi adrenalinę związaną z poznawaniem nowych kobiet. Żony nie zdradza, bo przecież nie uprawia seksu.

on myśli o innej, czy to już zdrada?

Zdrada fizyczna jest prosta do określenia. On mnie zdradził, bo przespał się z inną. Ona mnie zdradziła, bo miała seks z innym facetem. Zdrady emocjonalnej już tak konkretnie określić się nie da. Bo jeżeli on pomyśli sobie o innej raz na jakiś czas, czy obejrzy się za atrakcyjną kobietą- to nie jest jeszcze zdrada. Kiedy więc możemy mówić o zdradzie emocjonalnej?

byle nie przekroczyć granicy

Zdrowy związek nie polega na zamknięciu partnera w klatce, ale daniu mu swobody. Opiera się na zaufaniu, że partner tego zaufania nie zawiedzie. Dlatego normalne jest, że partnerzy rozmawiają, czy spotykają się z innymi osobami. Jednak pod warunkiem, że nie przekraczają pewnej granicy.
Czy jak mężczyzna umawia się z kobietą na kawę to oznacza że zdradza? Otóż, wszystko zależy od tego jak się poznali, gdzie się spotkali, jak się zachowują, o czym rozmawiają.
Jeżeli spotykają się na kawie, żeby podzielić się doświadczeniem odnośnie naprawy samochodu, czy remontu mieszkania- to o zdradzie nie ma mowy.
Jeżeli jednak spotykają się na kawie, bo mężczyzna poszukuje nowych doznań, ich rozmowa jest intymna, a jego partnerka nic nie wie o takim spotkaniu- to wówczas możemy już mówić o zdradzie.

to kiedy on zdradza cię emocjonalnie?

 • kiedy ty nie wiesz nic o jego spotkaniach z inną (innymi). Robi to w ukryciu. A ty się nie zgadzasz, żeby on umawiał się na kawę, czy na kolacje z innymi kobietami.
 • kiedy twój partner zwierza się obcej kobiecie zamiast tobie. Oznacza to, że ona jest bliższa jego sercu, ma z nią lepsze porozumienie. Ma z nią stały kontakt. Rozmawia z nią przez telefon czy komunikatory jak jest w pracy, poza pracą i w domu. Zamiast rozmawiać z tobą, czeka aż zaśniesz, albo potrafi wyjść do innego pokoju, żeby rozmawiać na czacie z inną kobietą. Rozmawia z nią o swoich radościach, smutkach, a także problemach małżeńskich. Razem się wspierają.
 • kiedy druga osoba staje się ważna dla twojego partnera. Kontaktuje się z nią codziennie i masz wrażenie, że za chwilę ona „wyskoczy z lodówki”. Jeździ do niej i jej pomaga, albo tłumaczy różne rzeczy. Jest to forma opiekowania się nią. Albo nic o niej nie mówi, ale jest stale zamyślony, nieobecny. A jak się odezwiesz- to się denerwuje.
 • kiedy on porównuje was i ta druga wypada lepiej. Jest ładniejsza, mądrzejsza, lepiej gotuje. Ogólnie jest inna, bo tak to już jest, że „ta druga” posiada cechy, których nie ma partnerka. A partner rekompensuje sobie w ten sposób to wszystko, czego nie dostaje w związku. Od każdej kobiety coś dostaje i w ten sposób ma pełnię.

emocjonalna czy fizyczna?

Która zdrada jest poważniejsza? I jedna i druga. Zależy czy zdrada fizyczna jest „jednorazową” przygodą, seksem bez zobowiązań, czy może połączona ze zdradą emocjonalną, czyli połączeniem w sercu i emocjach. Dla kobiety emocje są najważniejsze. Dlatego zwykle (są wyjątki) szybciej wybaczy „skok w bok” po pijaku, niż zdradę emocjonalną w której on adoruje inną kobietę, pisze jej komplementy, zwierza się.

przesadzasz, to tylko koleżanka

Jeżeli zauważyłaś te sygnały albo czujesz, że partner zdradza cię emocjonalnie, to pewnie powiedziałaś mu o tym albo zrobiłaś mu awanturę. Jednak warto porozmawiać spokojnie, przedstawiając swoje uczucia i fakty. Nie oczekuj, że on przyzna się do winy i powie coś w rodzaju: tak, masz rację, zdradzam cię emocjonalnie. Raczej powie, że przesadzasz, że jesteś niepotrzebnie zazdrosna, że przecież między nimi nic nie ma, bo jej nawet nie dotknął. Osoba, która zdradza emocjonalnie najczęściej wypiera, że się zaangażowała emocjonalnie, albo uważa, że jego kontakt jest „czysty i niewinny”. W ten sposób sam siebie tłumaczy, odsuwa od siebie poczucie winy.

zdrada emocjonalna jest groźna

Nie można mieć jednocześnie żony i przyjaciółki z którą tworzy się więzi emocjonalne. W ten sposób relacja małżeńska zawsze będzie osłabiona, a stąd już prosta droga do kryzysu. Dlatego zdrada emocjonalna jest równie niebezpieczna dla związku jak fizyczna. A osoba, która zdradza zawsze powinna sobie zadać pytanie jak sama by się czuła w „roli” partnera.Ostatnio dodane artykuły przez: Wróżka Renata


Znaczenie symboli

 • Nowi doradcy
 • Stali doradcy
 • Współpracownik
 • Dostępny przez telefon
 • Dostępny przez SMS
 • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.