• FaceBook
  • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Poczucie wartości. Niskie, czy wysokie? Jak sprawdzić?

Czy potrafisz jasno komunikować swoje potrzeby? Czy patrząc w lustro mówisz sobie fajna z Ciebie kobieta? Czy czujesz się bezpiecznie? Czy masz pasję (talent) który rozwijasz i to lubisz? Czy lubisz swoją pracę/ szkołę? Czy często cieszysz się i uśmiechasz? Czy chętnie podejmujesz nowe wyzwania życiowe, nie bojąc się ewentualnych porażek? Czy szanujesz innych ludzi? Czy umiesz przyjmować i dawać komplementy?
Jeśli na większość z tych pytań odpowiedziałaś tak- to oznaczy, że prawdopodobnie masz wysokie poczucie swojej wartości. Masz sporo szczęścia. Bo niewiele kobiet może się tym poszczycić.

A co jeśli twoje odpowiedzi brzmią nie?

Spróbuj teraz odpowiedzieć na takie pytania:
Czy czujesz się niepotrzebna? Czy zdarza Ci się, że źle o sobie myślisz? Czy uważasz, że jesteś niewystarczająco ładna, nie dość zgrabna? Czy czujesz się mniej zdolna, inteligentna od innych osób? Czy denerwują Cię komentarze innych na Twój temat? Czy stresują Cię nowe sytuacje i obawiasz się nowych ludzi? Czy mało rzeczy sprawia Ci radość i masz problem, żeby cieszyć się drobnymi rzeczami? Czy często krytykujesz samą siebie? Czy uważasz, że brakuje Ci talentów? Czy cierpisz na zaburzenia odżywiania? Czy za wszelką cenę szukasz akceptacji innych osób?
Jeśli na większość z tych pytań, odpowiedziałaś tak– może powinnaś zastanowić się nad swoim wewnętrznym poczuciem wartości? Nad tym co tak naprawdę myślisz o sobie.

Dla pewności, żeby dowiedzieć się jakie masz poczucie własnej wartości możesz wykonać jeszcze poniższe ćwiczenie
Jak się dowiedzieć jakie mamy poczucie wartości?
Wojciech Eichelberger w książce „Zatrzymaj się” sugeruje ćwiczenie, które proponuje swoim klientom. Nazywa je improwizacją na temat „Rozmowa z samym sobą”. Polega ono na tym, że pacjent wyobraża sobie, że naprzeciwko niego siada jego Ja, którego nie akceptują i które im się nie podoba. Następnie mówią to co myślą, traktując to Ja jak obcą osobę. Co możemy mówić? Często zaskakujące i przykre rzeczy. Przeważnie okazuje się, że mówimy głosem rodziców, którzy dokładnie w ten sposób nas krytykowali.
Nie można mieć poczucia własnej wartości, jeśli nie akceptujemy samych siebie. Nie kochając siebie musimy samym sobie udowadniać, że zasługujemy na miłość, na pieniądze, na szacunek, na zdrowie.

Skąd się bierze nasze poczucie wartości?

Poczucie wartości wynosimy z domu rodzinnego. Im więcej miłości i szacunku i bezwarunkowej akceptacji, a im mniej krytyki- tym więcej w nas siły i pewności siebie. Dziecko, które dostało miłość nie będzie się później zastanawiać czy na nią zasługuje. Jest jakie jest i nic nie musi innym udowadniać. Zasługuje na miłość nawet jeśli ma same jedynki, pryszcze i nie umie malować. I odwrotnie. Jeśli rodzice nieustannie krytykują dziecko, to dają mu jasno do zrozumienia, że nie spełnia ono ich oczekiwań oraz, że chcieliby, żeby miało inne cechy. Czyli było kimś innym. Niezależnie od tego ile dziecko by nie zmieniło w swoim postępowaniu– to i tak nie zadowoli rodziców. Dziecko wyrasta na dorosłego, który jest przekonany, że aby na coś zasłużyć musi spełniać oczekiwania innych osób, niekoniecznie w zgodzie z samym sobą. Uzależnia się od dóbr materialnych (wzmacniają pozorne poczucie wyższości nad tymi, którzy tyle nie mają) oraz od władzy (ma satysfakcję, że ktoś jest zależny od niego, czyli gorszy). Uzależniają się od firmy w której pracują, ponieważ się z nią utożsamiają. Bez przerwy z kimś się porównują i autentycznie cierpią, gdy ktoś ich skrytykuje nawet w banalnych sprawach (np. powie, że ma brzydkie buty). 
Czy każda osoba wspinająca się po szczeblach kariery, dzierżąca władzę będzie więc miała niskie poczucie wartości? Oczywiście, że nie. Weźmy na przykład dwóch mężczyzn z których każdy ma własną firmę i dużo pieniędzy. Ten z niskim poczuciem wartości będzie miał satysfakcję z tego, że jego pracownicy czują się gorsi, biedniejsi itp. Natomiast ten z wysokim poczuciem wartości nawet nie pomyśli o tym, żeby kogoś skrzywdzić, czy poniżyć. Będzie się zachowywać normalnie, niezależnie od tego co zdobył i posiada. Prowadzi to do prostej konkluzji, że osoby bezustannie chwalące się przed innymi wiedzą, pieniędzmi, władzą, strojem- mają zaniżone poczucie wartości i w ten sposób chcą udowodnić sobie (poprzez innych), że są więcej warci.

Poznaj przyczynę swojego niskiego poczucia wartości

Zazwyczaj przyczyna tkwi w dzieciństwie i związana jest z postępowaniem naszych rodziców. Jakże często słyszymy od nich dosadne i okrutne słowa, które mamy w głowach przez całe życie. -Co powiedzą ludzie? Zobacz tylko jak ty wyglądasz.. jesteś taka chuda (gruba, pryszczata itp.)? Kasia, czy Basia to dopiero jest mądra i grzeczna, a ty... ciągle się lenisz i pyskujesz! Jesteś wyjątkowo złą dziewczynką! Wstydź się, jak mogłaś być taka głupia! Stać cię na więcej! Co ty wyprawiasz, nie możesz chociaż raz zachowywać się normalnie? Nie pójdziesz na taniec, nie ma sensu, bo nie masz talentu. Na co ci to- i tak nie dasz rady.

Jeśli atmosfera w domu, szkole, przedszkolu, była bardzo dokuczliwa i ciężka, a Ty jesteś wrażliwą osoba, to mogłaś zepchnąć wszystkie te bolesne uwagi do podświadomości i możesz mieć teraz trudności, żeby je sobie przypomnieć. Skuteczna może być tutaj terapia np. poznawczo-behawioralna, dzięki której z pomocą terapeuty, uświadomisz sobie jak postrzegasz samą siebie i w jaki sposób Twoje zachowanie wpływa na Twoje myśli i uczucia.

Dlaczego warto podnosić poczucie wartości?

Z wysokim poczuciem wartości jesteśmy szczęśliwsi, bo nie musimy nikomu nic udowadniać i jesteśmy pewni siebie. Nie musimy nikogo poniżać, żeby jego kosztem poczuć się lepiej. Nie staramy się nikomu przypodobać. Nie rywalizujemy z innymi ludźmi chcąc udowodnić, że to ja (a nie on) mam lepszy samochód, piękniejszą kobietę, lepsze wykształcenie, czy droższy dom. 
Niskie poczucie wartości sprawia, że czujemy się gorsi od innych, a to rzutuje na wszystkie aspekty naszego życia. Nie możemy znaleźć satysfakcjonującej pracy (bo jak, skoro jest tylu lepszych i mądrzejszych), nie możemy zbudować stałego związku (bo jak on może mnie pokochać, skoro jestem taka nieatrakcyjna i mam krzywe nogi i on na pewno znajdzie sobie lepszą), zgadzamy się ślepo ze zdaniem innych ludzi (bo jestem głupsza, a oni na pewno wiedzą lepiej). W rezultacie niskie poczucie wartości hamuje nasz rozwój, sprawia, że nie osiągamy swoich celów, popadamy w smutek, lub depresję. A wysokie poczucie wartości wprost przeciwnie. Daje nam skrzydła i sprawia, że możemy dużo więcej osiągnąć w życiu.

Co można zrobić, żeby wzmocnić poczucie własnej wartości?

Nie porównuj się z innymi ludźmi. Nigdy. Każdy jest inny i wyjątkowy. Gdy będziesz szukała i drążyła- zawsze znajdzie się ktoś bardziej utalentowany, mądrzejszy, bogatszy. Jedyną osobą do której warto się porównywać- jesteś ty sama. Poza tym nie ma chodzących ideałów. Jeden jest lepszy w matematyce, a drugi w sporcie. Nie można przecież być idealnym we wszystkim. Często patrząc na kogoś, a go nie znając, myślimy, że ma wszystko: urodę, inteligencję, pozycję. Poznając tę osobę bliżej- okazuje się, że wcale nie jest taka idealna. Pozorne ocenianie ludzi i porównywanie się z innymi– to błąd, który popełniamy i który sieje wielkie spustoszenie w naszej głowie. Zastanów się po co porównywać, czy nie lepiej i prościej po prostu nie analizować innych ?

Myśl o sobie pozytywnie. Bo zasługujesz na szczęście. Tak samo jak każdy człowiek. Spróbuj każdego dnia stanąć przed lustrem i uśmiechnąć się do siebie. Przez min. 5 minut patrzeć na siebie z życzliwością, miłością i akceptacją. Powtarzając sobie: Ja (tutaj wstaw swoje imię) jestem ładna, jestem mądra, jestem dobra, jestem atrakcyjna. Na koniec powiedz do swojego odbicia w lustrze 3 razy: Ja kocham Ciebie (tutaj wstaw swoje imię, np. Moniko) taką jaka jesteś.

Otaczaj się życzliwymi ludźmi. A unikaj jak ognia ludzi nieżyczliwych i marudzących oraz takich którzy Cię krytykują. Jeśli już musisz się z nimi spotykać, to postaraj się ich nie słuchać.

Uświadom sobie swoje potrzeby. Czyli to wszystko czego Ty chcesz i pragniesz. Miej wgląd w swoje pragnienia, wyrażaj to co czujesz. Nie poprzez innych np. mąż ma dobrą pracę (więc w domyśle ja jako jego żona jestem więcej warta, bo mam takiego wspaniałego męża). Zwracaj uwagę na to czy dobrze i wygodnie się czujesz w każdej, nawet małej chwili, nawet wtedy gdy czekasz na przystanku na autobus. Zapytaj siebie jak się teraz czujesz. Świadomość samego siebie, czyli własnych odczuć i własnego ciała i uważność na jego sygnały sprawi, że poznasz siebie Zrozumiesz i dowiesz się co jest ważne dla Ciebie. Pozwoli Ci to na bycie autentyczną i na przejawianie siebie w każdej sytuacji. Spróbuj sama decydować o sobie. O tym co chcesz robić, a czego nie i nie patrzeć na opinie męża, matki, czy znajomych. Niech będzie ważny twój komfort i zadowolenie, a nie to co myślą i sądzą o twoich planach inni. Żyj swoim życiem według swoich reguł !
Kiedy już uświadomisz sobie co czujesz, postaraj się to wyrazić słowami. Nie unikaj wyrażania swoich opinii i własnego zdania. Jeśli uważasz inaczej, albo nie pasuje Ci jakaś sytuacja postaraj się powiedzieć: Ja tak nie uważam, czy: Mi się to nie podoba. Jeśli masz z tym trudność zacznij od metody małych kroków, czyli drobnych sytuacji. Praktyka czyni mistrza- więc z czasem nabierzesz wprawy.

Odrzuć stare przekonania. Które zaszczepiono Ci w dzieciństwie. Kluczem jest tutaj ich uświadomienie, skąd i od kogo się wzięły. Odrzuć te przekonania, bo nie są Twoje. Pochodzą od innych osób. Wyrób sobie własne przekonania. Przekonaj samą siebie, że minęło sporo czasu i jesteś już kimś zupełnie innym, niż wtedy gdy miałaś 5, czy 10 lat. 
Przełam swoje obawy i stare przyzwyczajenia. Spróbuj zrobić coś innego niż dotychczas, na początek niech to będzie coś drobnego, co napawa Cię lękiem. Na przykład ubierz się inaczej- jeśli nie nosisz mini (a masz ładne nogi) załóż krótką spódniczkę, jeśli ubierasz się tylko w czernie i szarości- zmień kolory na jaskrawe. Przełam swój strach, swoje bariery. Stopniowo zwiększaj zakres przełamywania swoich granic opuszczając swoją strefę bezpieczeństwa.

Nie zrażaj się niepowodzeniami i konsekwentnie „rób swoje”. Budowanie poczucia własnej wartości nie jest bowiem krótkim procesem, wymaga sporo czasu i wytrwałości. 

Znaczenie symboli

  • Nowi doradcy
  • Stali doradcy
  • Współpracownik
  • Dostępny przez telefon
  • Dostępny przez SMS
  • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.