• FaceBook
 • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Kocham Cię, bo...

Kocham Ciebie bo...Kocham Cię, bo...

Kochasz siebie? To dobrze. Dlaczego? To proste. Skoro kochasz siebie to akceptujesz siebie, umiesz wyrażać uczucia, możesz więc kochać innych ludzi. A co jeśli nie kochasz siebie? Nie kochając siebie- nie możesz kochać innych ludzi. Masz problem z ich akceptacją, często cię denerwują. Zmień to. Po prostu zmień.

Kochasz siebie?

Jeśli nie będziesz kochać samej siebie- nie jesteś w stanie prawdziwie pokochać drugiego człowieka. To brzmi przerażająco. Dlaczego? Bo najczęściej nie kochamy samych siebie i w głębi nie myślimy o sobie za dobrze. Co wtedy robimy?

Szukamy potwierdzenia, że jestem coś warta w oczach i słowach innych ludzi. Staramy się udowodnić, że jesteśmy: piękni (potrzebujemy komplementów), mądrzy, zaradni (robimy rzeczy na które nie mamy ochoty, ale myślimy, że jeśli to zrobimy to zaimponujemy innym).

Prawda o tobie mieszka tylko w tobie, nie w innych. Dlatego:

 • Proszę, nie mów słów, które nie są dla ciebie szczere.
 • Proszę Cię, nie rób rzeczy na które nie masz ochoty, tylko dlatego żeby zabłysnąć jak gwiazda dla kilku pochwał, czy zobaczyć blask uznania w czyichś oczach.
 • Jeśli nie uważasz, że film, książka są piękne- nie chwal. Jeśli nie podoba ci się sukienka, oczy, czy noga Kasi- nie mów, że ma super nogi. Bo dlaczego tak robisz? Przeciwko sobie?
 • Nie szukaj też siebie w oczach i słowach innych ludzi.

Wszystko co masz jest w tobie. Jeśli sama siebie nie docenisz- nikt inny tego nie zrobi. Bo jeśli nawet coś tam powie, to trwa to krótko. Potem przyjdzie inna osoba, powie coś przeciwnego. I co wtedy? Co z twoją pewnością siebie?

W czyich słowach i oczach szukasz prawdy o sobie?

Dla dziecka najważniejsi są mama i tata. Gdy rodzice chwalą wówczas dziecko czuje się szczęśliwe. Najważniejsze, żeby usłyszeć od nich: jesteś naprawdę dobrą córką. Jednak jeśli coś pójdzie nie tak, gdy nie pochwalą, nie docenią, smutek dziecka jest ogromny, zaczyna wątpić w swoją wartość. Dziecko przegląda się oczach i słowach rodziców. Gdy nie widzi tam miłości i uznania, albo słyszy słowa krytyki to powoli zaczyna myśleć o sobie źle.

Później rodzice nie są już najważniejsi, bo pojawia się On... Teraz przeglądasz się w jego oczach. Zrobiłabyś dla niego wszystko, żeby pokazać jaka jesteś fajna, zaradna, mądra i idealna. Pokazać, że zasługujesz na jego... miłość.

Czy Tobie też zawsze zależało na tym, żeby On cię kochał, pokochał? Czy to co On powiedział było najważniejsze? Dezaprobata, niechęć w jego oczach i słowach odbierałaś bardzo osobiście? A może gdy On powiedział, że Gosia ma super ciało to- pomyślałaś: O Boże, on już mnie nie kocha! Znudziłam się! Jestem brzydka! Jestem beznadziejna!

Doceniaj i kochaj samą siebie

Sporo osób tak ma. Lepiej to zmienić. Wyobraź sobie, że sama dla siebie jesteś najważniejsza. Nie, to nie jest egoizm! Jeśli sama będziesz szczęśliwa i będziesz się kochać- to nie będziesz zależna (uzależniona) od innych ludzi. Niech inni mówią sobie co chcą, nie będą w stanie jednym zdaniem czy spojrzeniem zburzyć twojego poczucia wartości, sprawić, że zaczniesz w siebie wątpić. Jak to zrobić?

Lustereczko powiedz przecie...

Tę bajkę zna każdy. Królowa była próżna i zła. Codziennie przeglądała się w lustrze, które musiało jej potwierdzać, że jest najpiękniejsza na świecie. Terapia z lustrem nie ma z tym nic wspólnego. Może tylko tyle, że siadasz (stajesz) przed lustrem. Jednak mówisz sama do siebie. Rozmawiasz sama ze sobą.

Słynna terapia z lustrem, która ma sprawić, że pokochasz samą siebie. Na początku jest trudno, bardzo trudno. Masz stawać codziennie przed lustrem i patrząc sobie w oczy mówić: (twoje imię) „jesteś piękna, kocham cię”.
Budzi się opór. Normalne. Ma tak większość. Od razu słyszysz „odpowiedź” w swojej głowie: OK, no może oczy mam i piękne, ale ten krzywy nos??? A te koszmarne piegi? Jak mam powiedzieć, że to jest piękne? No, właśnie masz powiedzieć. Mówić, powtarzać to tak długo, dopóki nie powiesz tego lekko i z radością, naturalnie.
Jak masz powiedzieć, że kochasz samą siebie? Nie może Ci to przejść przez gardło. Dusisz się? Słowa więzną gdzieś w środku? Chce ci się płakać? To dlatego, że rzadko słyszałaś od innych słowa: kocham cię, to dlatego, że sama sobie nie mówiłaś, że się kochasz.

Potem stajesz nago, widzisz swoje ciało i też mówisz sobie, że jesteś piękna. Po chwili słyszysz w głowie: jaka piękna? Chyba żartujesz. Duży brzuch, grube nogi, za mały biust, no w zasadzie to wszystko nie takie jakbyś chciała. Przeżywasz tortury. Płaczesz. Krzyczysz. To też normalne. Te emocje trzeba wyrzucić. W końcu, czasami potrzeba wiele miesięcy męczących ćwiczeń, podświadomość to „kupuje”. Zmieniasz się, potrafisz wypowiadać głośno co czujesz.

Pamiętam jak pierwszy raz usłyszałam o terapii z lustrem. Trochę mnie to rozśmieszyło, stwierdziłam, że nie ma to sensu. Najmniejszego, w ogóle strata czasu. Jak niby stanie przed lustrem i wpatrywanie się w siebie i powtarzanie: jesteś piękna, kocham cię- ma mi w czymkolwiek pomóc. Wydawało się za proste i jakieś ... dziecinne.

Terapia z lustrem wymaga czasu

Czasami trzeba czasu, żeby się przekonać. Trzeba usłyszeć o czymś z wielu źródeł, od wielu osób. Zobaczyć, że koleżanki po terapii z lustrem się zmieniły. Poczuć, że może warto spróbować.

Pierwszy raz przed lustrem, sama z sobą. Ciężko. Patrzysz na siebie i widzisz to wszystko co ci się nie podoba, a masz mówić, że ci się podoba. Ba, masz mówić, że jesteś piękna i że siebie kochasz.

Terapia z lustrem to początek do pracy nad sobą. Miłość do samej siebie to podstawa, żeby zaakceptować się taką jaką się jest. Dopiero wtedy przychodzi akceptacja innych ludzi i miłość. Ta prawdziwa.

Jak sprawdzić czy kochasz siebie?

Jak sprawdzić czy terapia z lustrem dała efekt? To bardzo proste. Powinnaś umieć podejść do osoby, którą lubisz i powiedzieć (tak po prostu): wiesz, kocham Cię. Jeśli masz opory, nie jesteś w stanie tego powiedzieć, to znak, że powinnaś jeszcze „popracować” nad miłością. Oczywiście nad miłością do... siebie.

Znaczenie symboli

 • Nowi doradcy
 • Stali doradcy
 • Współpracownik
 • Dostępny przez telefon
 • Dostępny przez SMS
 • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.