Taniec brzucha a czakry
Taniec brzucha jest zmysłowy. Chyba każda kobieta patrząc na Shakirę pomyślała, że chciałaby się tak ruszać. Taniec brzucha powiązany jest głównie z 2 czakrami: seksualną i splotu słonecznego.
Drugą od dołu czakrę nazywamy seksualną (sakralną). Umiejscowiona jest poniżej pępka. Prawidłowo działająca czakra wpływa na poczucie kreatywności, udane życie seksualne oraz towarzyskie. Trzecia czakra to czakra splotu słonecznego, która zlokalizowana jest w obszarze pępka i brzucha.
Czakra seksualna znajduje się poniżej pępka. W tańcu brzucha zwraca się uwagę na ruchy brzucha, który zostaje mocno wyeksponowany. Pępek pobiera energię z kosmosu, a taniec powoduje, że czakra otwiera się na nią i łatwiej ją pobierać. Czakra splotu słonecznego rozprowadza tę energię po całym ciele dając nam poczucie wewnętrznej siły. W efekcie odczuwamy chęci do działania, aktywności. Stajemy się radośni, widzimy świat „kolorowo” i optymistycznie.
kiedyś obrzędowy, dzisiaj rozrywkowy
Taniec brzucha powstał wiele lat temu. Zwany jest też raks sharki, belly dance, taniec arabski, orientalny.
Na samym początku był to rytualny taniec mężczyzn- wojowników. W Egipcie tańczono go w świątyniach na cześć Izydy. Był tańcem obrzędowym, związanym z płodnością. Podczas gdy kobieta rodziła dziecko, inne kobiety tańczyły, aby połączyć się z energią ziemi i zyskać przychylność natury. Taniec stanowił formę modlitwy w której proszono o bezbolesny poród. Obecnie tańczą go głównie kobiety, a „belly dance” stał się popularny na całym świecie i uznawany jest za taniec uwodzicielski, erotyczny.
taniec brzucha a przepływ energii
Taniec brzucha pobudza oraz reguluje pracę drugiej i trzeciej czakry. Bose stopy stanowią łącznik z energią ziemi, ręce z powietrzem, natomiast ruchy brzucha z żywiołem wody. Energia pobierana jest z zewnątrz, ale też gromadzi się wewnątrz ciała. Nie sposób tańczyć „belly dance” bez świadomego oddychania. Pozwala ono na kontrolowanie energii w ciele. Tancerka doskonale czuje przepływ energii, jej formę oraz potrafi ją kierować.
Istotną rolę odgrywa tutaj ruch zwany shimmy, polegający na drżeniu określonej części ciała (biust, biodra, a przede wszystkim brzuch). Istotny jest podział ciała na dwie części. Dół poniżej pępka łączy tancerkę z Ziemią, natomiast część górna ciała- z Kosmosem.
Wszystkie ruchy w tańcu brzucha nie są przypadkowe. Prawidłowy ruch powinien być precyzyjny, jego „forma” ma głębszy sens i związana jest z duchową tradycją. Przykładowo, tzw. ósemki muszą być wykonywane płynnie, a symbolizują wieczność i nieskończoność, natomiast koła biodrami symbolizują ruch Ziemi wokół Słońca.
Każdy z nich przyczynia się do otwarcia czy regulowania pracy czakr (szczególnie seksualnej). Dlatego dla kobiet, które mają problem z poczuciem swojej seksualności czy uzewnętrznianiem kobiecości- taniec brzucha jest idealnym ćwiczeniem, które znosi takie blokady. Uczy również tego co zwiemy uwodzeniem, czyli seksualności w sposobie poruszania się, gestach.
Taniec brzucha, podobnie jak joga, może stanowić doskonałą formę medytacji.