• FaceBook
 • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Wróżka Ewelina

Rodzaje kart tarota

tarotNiektórzy kupują talię tarota tylko dlatego, że bardzo spodobała im się jedna karta. Zwykle robią tak osoby, które mają już wcześniej doświadczenie z innymi taliami. Jednak kupując swoje pierwsze karty- najlepiej rozeznać się w ich rodzajach.

Tarot tradycyjny, tarot z kotami, aniołami, wróżkami. Można wymieniać bez końca. W sklepach znajdziesz mnóstwo talii dywinacyjnych. Czy wystarczy wybrać talię, która się podoba i „przemawia” do nas? Jak możemy podzielić rodzaje talii Tarota?

najpopularniejsze talie kart tarota

Tarot Marsylski

Jedna z najstarszych talii, powstała w XVII wieku. Na samym początku służyła do grania. Bardzo klasyczna i symboliczna. Do tej talii nawiązywano podczas tworzenia nowszych talli kart tarota. Obecnie uważany za „trudną” talię ze względu na dość surową obrazowość i brak zilustrowanych scenek w Małych Arkanach. Na kartach mamy przykładowo jedynie 3 miecze czy 5 monet, identyczne symbole i podobne albo takie same tła. To trudne wyzwanie dla tych, którzy zaczynają wróżyć. Jednak Tarot Marsylski ma wielu zwolenników, którzy cenią sobie tę talię właśnie dlatego, że nie jest zbyt dosłowna i pozwala na swoje indywidualne interpretacje.

Tarot Waite’a

Klasyczna i znana od wielu lat talia, stworzona przez Edwarda Waite'a, członka Zakonu Złotego Brzasku. Małe Arkana przedstawiają codzienne, życiowe sytuacje, co znacznie ułatwia interpretację. Talia niezmiennie wzbudza duże zainteresowanie i należy do najpopularniejszych talii tarota na świecie. Talia jest polecana dla początkujących wróżek i wróżbitów, którzy często od niej zaczynają swoją przygodę z wróżeniem. Wiele książek o tarocie nawiązuje również do tej talii, interpretując i pokazując na jej przykładzie, znaczenie kart tarota.

Tarot Crowley’a

Zaliczany do abstrakcyjnych, niezwykle symbolicznych talii, przeznaczony dla doświadczonych tarocistów. Na kartach nie ma nie tylko scenek z życia, lecz również żadnych postaci. Kluczową rolę ma tutaj kolorystyka danej karty, a najważniejsze znaczenie odgrywa bogata symbolika. Nie są polecane dla osób początkujących, ponieważ wymagają doświadczenia i sporej wiedzy od tarocistów.

podział talii dywinacyjnych

Talie dywinacyjne dzielimy na „karty z przesłaniem”, wyrocznie oraz wróżebne (systemowe i niesystemowe).

 • Talie wróżebne systemowe opierają się na ustalonych wcześniej regułach. Wyróżniamy tutaj karty tarota, karty runiczne, karty lenormand, Icing, wyrocznie MO. Przykładem tych kart jest tarot marsylski.
 • Talie wróżebne niesystemowe również służą do wróżenia, ale nie opierają się na żadnym systemie. Są to różne karty autorskie, czyli takie gdzie autor czerpał inspirację z własnych doświadczeń i wizji. (Nostradamus Cards, Anioły Kabały)
 • Karty z przesłaniem zawierają wiadomości, które są dla nas istotne w danym momencie życia. Ich charakter bywa różny: wspierający, chroniący, ostrzegawczy, duchowy. Przesłania od Aniołów, Archaniołów, czy wiele innych mają skłonić do refleksji nad określoną sytuacją i przemyśleń związanych z nami samymi i naszym życiem.
 • Talie wyrocznie służą do wróżenia, analiz, przesłań ale również do rytuałów magicznych. Za ich pomocą można kontaktować się z innymi wymiarami i istotami typu: anioły, syreny, jednorożce. Wyrocznie to np. „Świetlista Siła Aniołów”, „W Świecie Duchów Natury”.

Cały czas powstają nowe talie kart tarota. Inspiracją może być wszystko: obrazy, literatura, muzyka, baśnie, taniec. Praktycznie każdy kto chce może stworzyć własną talię i z nią pracować. Nie zmienia się tylko ilość kart w talii (zawsze 78) oraz podział na Wielkie i Małe Arkana i podział na miecze, monety (denary), puchary (kielichy) i kije( buławy).Ostatnio dodane artykuły przez: Wróżka Ewelina


Znaczenie symboli

 • Nowi doradcy
 • Stali doradcy
 • Współpracownik
 • Dostępny przez telefon
 • Dostępny przez SMS
 • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.