• FaceBook
  • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Kiedy mężczyzna nie może stworzyć trwałego związku?

Kiedy mężczyzna nie może stworzyć trwałego związku? Pierwsze zauroczenie i myśl: to ta jedyna, idealna partnerka dla mnie. Jednak w miarę gdy się angażuje w relacje z tą kobietą to okazuje się, że jego złudzenia stopniowo pryskają jak bańka mydlana. On zaczyna myśleć: Ona nie jest jednak taka jak myślałem. Nie jest jednak dla mnie. Takie sytuacje powtarzają się, jakby istniał jakiś jeden wzór, schemat. Dlaczego mężczyzna nie może stworzyć udanego związku? Czy przyczyna tkwi w tych kobietach? A może w tym, że niewłaściwie ocenia sytuację, może myli miłość z pożądaniem? 

Otóż nie. Przyczyna jest dużo bardziej złożona a jej korzenie tkwią zawsze w dzieciństwie, a konkretnie w relacjach matka: syn.

Po co drążyć przeszłość? Po co mężczyzna powinien analizować swoje stosunki z matką? Ponieważ przyczyna teraźniejszej sytuacji zawsze leży w przeszłości. Chcąc, czy nie chcąc zawsze należymy do rodziny, jesteśmy z nią energetycznie związani i nie da się odciąć tych korzeni. Dobrze zgłębiać, poszukać gdzie tkwi problem (mogą to być dalsze pokolenia nawet do kilku wstecz). Wszystko po to, aby uzyskać samoświadomość, która zapewni uzdrowienie tych relacji. Takie uzdrowienie przełoży się na pewno na jego relacje z kobietami.

Dlaczego mężczyzna widzi w partnerkach swoją matkę?

Bert Hellinger mówi wprost o tym, że zakochując się w sobie kobieta i mężczyzna nie widzą „prawdziwych siebie”, tylko idealizują się wzajemnie. W kim więc naprawdę zakochuje się mężczyzna, jeśli nie w kobiecie, którą spotyka? Zakochuje się w swojej matce!

Żadna partnerka nie jest w stanie spełnić takich oczekiwań. Co się dzieje? Związek się nie układa.
Koncepcje B. Hellingera, niemieckiego terapeuty, autora słynnych ustawień rodzinnych wskazują, że uzdrawiając relacje na linii dziecko: rodzice, będziemy mogli tworzyć udane związki z partnerami. Dlatego pierwszym pytaniem, które Hellinger zadaje osobom, które nie mogą znaleźć partnera, czy stworzyć satysfakcjonującego związku jest pytanie zarówno do kobiety jak i do mężczyzny: czy szanujesz swoją matkę? Mężczyzna, który szanuje swoją matkę i dostał od niej wiele miłości- zawsze będzie pociągał inne kobiety i łatwo stworzy związek. Jednak co w sytuacji gdy relacja na płaszczyźnie matka: syn była w jakikolwiek sposób zaburzona?

Relacje matka:syn

Relacje syn: matka mogą być różnorodne. Najczęściej na przyszłość mężczyzny rzutują dwie sytuacje z dzieciństwa

Kiedy matka „kocha za bardzo”
Relacja 1. Kiedy matka zajmuje w sercu mężczyzny centralne miejsce. Jako dziecko miała na niego ogromny wpływ, była najważniejszą osobą w jego życiu. Na tyle ważną- że zabrakło tam miejsca na ojca. Ojciec nie liczył się, został odsunięty przez matkę, która nie szanowała go jako mężczyzny. Tym samym matka odsunęła ojca z życia syna. Syn zastępował matce partnera (pod względem uczuciowym). A dla syna wzorcem była matka. Z kolei syn bez wzoru ojca nie czuje swojej męskości, nie potrafi się później z nią identyfikować. Jest za to wrażliwy i doskonale rozumie psychikę i emocjonalność kobiet. Jako dorosły mężczyzna poszukuje w kobietach archetypu matki. Podświadomie zawsze szuka kobiety silnej, zdecydowanej, której może się podporządkować.
Czy taka relacja może być spełniona? Nie może.

Związek opiera się na partnerstwie, nie ma osoby ważniejszej i mniej ważnej, podległej i rządzącej.
Mężczyzna nie umie odciąć się od matki, która dalej zajmuje w jego sercu główne miejsce. Na tyle dużo miejsca, że nie może już tam „wcisnąć” innej kobiety. Taki mężczyzna (zdaniem Hellingera) nie będzie szanował kobiet, a gdy zakończy jeden związek wejdzie w następny i w następny. Najważniejszą i idealną kobietą pozostaje dla niego zawsze matka, do której może wracać.
Chcąc uzdrowić swoje relacje, mężczyzna powinien uszanować ojca, uznać go. Pełna akceptacja ojca (nawet po wielu latach) umożliwi, że będzie w stanie zrobić w sercu miejsce dla swojej żony.

Kiedy matka nie kocha syna

Relacja 2. Matka nie okazywała synowi uczuć i miłości. Wprawdzie była w życiu syna, fizycznie go nie porzuciła, ale zabrakło tu czułości. On musiał wręcz walczyć o każdy skrawek jej miłości, prosić (przeważnie bezsłownie) o jej czułość. Robił więc wszystko, żeby zasłużyć na jej miłość. Do czasu. Jeśli się nie doczekał i pomimo jego starań, matka go wystarczająco nie kochała, nie okazała mu czułości? Wtedy on zamyka z bólu serce. Ból i złość są nie wypłakane, często nie są wcale uświadomione. Zostają niesione dalej w relacje z innymi kobietami. Bo on podświadomie ma pretensje do matki, że kochała za mało, że nie kochała wcale, że nie okazywała mu uczuć. A objawia się to tym, że pod schowanym głęboko ukrytym żalem pokazuje na zewnątrz pewność siebie. Skoro jako dziecko nie był w stanie „zasłużyć na miłość” matki, to po co w ogóle ma się teraz starać kochać? Ale jakoś musi zagłuszyć ten żal i złość więc rekompensuje to sobie dążeniem do osiągnięcia prestiżu i kariery. Wówczas czuje się ważny, czuje się „kimś”. Kolejne kobiety będą dla niego przeważnie  tylko dodatkiem, który ma pasować do niego i do jego kariery. Mężczyzna ma problem z zaangażowaniem się w związek z kobietą więc koncentruje się na karierze poza związkiem.

Co można zrobić w takiej sytuacji?

Spojrzeć głębiej i uświadomić sobie, że to dziecko samo odrzuca miłość matki, bo jego wymagania są tak wysokie, że idealizuje matkę. Powinien zaakceptować, że matka jest tylko człowiekiem i tak jak każdy ma zalety i wady, ma prawo popełniać błędy, nie jest idealna. Hellinger proponuje proste ćwiczenie. Proponuje, aby wieczorem, przed pójściem spać położyć rękę na swoim sercu i powiedzieć: „kochana mamo”. Tylko tyle. I poczekać na efekty, czy nastąpi jakaś zmiana.

Okazać szacunek rodzicom i stworzyć udany związek

Dobrze, aby uświadomić sobie, że takie uczucia jak złość, rozczarowanie i poczucie pustki są tak naprawdę uczuciami dziecka i były skierowane do rodzica. Przejawiane w dorosłym życiu do żony czy męża- tak naprawdę również dotyczą matki, czy ojca. Hellinger uważa, że nie nie należy wybaczać, bo wybaczenie zakłada, że ktoś nas skrzywdził. Tymczasem nas nikt nigdy nie skrzywdził, a rodzice zawsze zasługują na naszą miłość i szacunek. Jeśli to zrozumiemy, pokłonimy się przed nimi z szacunkiem i otworzymy ufnie na nich swoje serce- wówczas poczujemy, że wypełnia nas miłość. W kobiecie nie szukamy już rodzica, który by wypełnił nasze braki, ale dostrzegamy w niej partnera. Możemy sami dawać i brać od niego, następuje wymiana, a w rezultacie nasze uczucia takie jak złość, czy żal stopniowo znikają. 


„patrzysz na swoją matkę
a ona jest zwyczajną kobietą
jak miliony innych kobiet
zupełnie zwyczajna
też miała rodziców
niektóre rzeczy były trudne między nią a jej rodzicami
ale otrzymała od swoich rodziców wszystko
czego potrzebowała, żeby stać się twoją matką
i ma również błędy
kim byłbyś z matką bez błędów?
czy wówczas miałbyś wolę życia?
nie
cieszmy się również z tego, co nam się nie podoba
dzięki temu urosłeś
a jeśli chcesz jeszcze czegoś od swojej matki
powiedz jej:
proszę
jeszcze dziś powiedz jej: proszę.”
"Rozważania", Bert Hellinger

Znaczenie symboli

  • Nowi doradcy
  • Stali doradcy
  • Współpracownik
  • Dostępny przez telefon
  • Dostępny przez SMS
  • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.