• FaceBook
  • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Jak skutecznie się komunikować?

Czasami starasz się z kimś dogadać, bardzo chcesz wywrzeć na nim dobre wrażenie. Wydaje ci się, że jasno formułujesz myśli, nawet przygotowywałaś się w domu do tego spotkania układając sobie co powiesz i jak się zachowasz. Tymczasem okazuje się, że rozmowa się nie klei. Masz wrażenie jakbyście mówili w innych językach, albo odbierali na innych falach. Jeśli wówczas czujesz się zagubiona i myślisz, że coś źle robisz, albo że twój rozmówca jest niekontaktowym gburem- to niekoniecznie tak jest. Bo dobrze wiedzieć, że 
INNY SPOSÓB MYŚLENIA= INNY STYL MÓWIENIA= TRUDNOŚCI W POROZUMIEWANIU

Dlaczego warto czasami się dopasować?

Inne sposoby myślenia i wynikające z nich odmienne style mówienia biorą się z różnic w kanałach sensorycznych w jakich odbieramy świat. 
Czy wiesz, że możesz skuteczniej komunikować się z innymi ludźmi?
A wszystko co musisz zrobić to dowiedzieć się w jakim kanale sensorycznym oni funkcjonują i spróbować dostosować się do niego.
Jeśli mówisz: po co mam się do kogoś dopasowywać... chcę być sobą! Zgoda. Warto być sobą. Ale pomyśl tylko, że czasami warto się dostosować. Po pierwsze– nie wymaga to aż tak wielkiego poświęcenia, po drugie: w niektórych sytuacjach może przynieść sporo korzyści. Np. na egzaminie, czy rozmowie w interesach, kiedy to tobie zależy, żeby wypaść jak najlepiej i zrobić dobre wrażenie.
A jeśli jesteś kobietą i zależy ci na mężczyźnie i chcesz się szybko z nim dogadać? Wtedy też dobrze wiedzieć jakim typem kanału sensorycznego on się posługuje. Skupiając się na odpowiednich wrażeniach wzrokowych, czuciowych, albo słuchowych o wiele lepiej do niego trafisz.

O co jemu chodzi? Czyli jak to wygląda w praktyce

Spotykają się kobieta typowy wzrokowiec i mężczyzna typowy kinestetyk. On nie czuje potrzeby tworzenia dystansu i od samego początku stanie tuż obok niej, bardzo blisko. Dla niej to za blisko, bo ona nie może utrzymać dystansu wzrokowego, co ją denerwuje. Dlatego wcale nie będzie tym zachwycona. On będzie usiłował szybko nawiązać z nią kontakt dotykowy, choćby poprzez podanie dłoni. Ona niekoniecznie to lubi. Ona szuka z nim przede wszystkim kontaktu wzrokowego.
Dla niej oznaką, że mu się podoba będzie fakt, czy on się na nią patrzy i czy często patrzy jej w oczy. Tymczasem kinestetyk spogląda w dół. Ostatecznie ona czuje się niepewnie i się denerwuje, bo uważa, że on nie jest zainteresowany i ona go nudzi. A on jest skrępowany, bo chociaż ją lubi, to peszy się i nie rozumie, dlaczego ona ciągle szuka kontaktu wzrokowego. On za tym nie przepada.
Ona opowiada mu: zobacz tylko jakie piękne kwiaty, te różowe, czerwone i i białe....Wyglądają jak orientalne dywany, które widziałam w Indiach. On raczej będzie czuł zapach tych kwiatów i odczuwał ich delikatność, niż dostrzegał ich kolory i kształty. Gdy ona zaczyna szczegółowo opisywać co widziała w Indiach- jemu dość szybko zaczyna się nudzić. Nie lubi bowiem zbyt długo słuchać żadnych wypowiedzi więc zaczyna bawić się kluczykami, czy długopisem i kręcić się na krześle, czy szybko chodzić. Ona od razu dostrzega jego przyspieszone ruchy i zaczyna się zastanawiać o co mu chodzi, bo nie wie, czy może go zdenerwowała, a może uraziła jakimś słowem, a w najlepszym wypadku uznaje, że on jest bardzo znudzony jej towarzystwem i chce sobie już pójść. Dlatego ona zaczyna się blokować i przestaje mówić. W rezultacie on wyczuwa jej zablokowanie i wtedy może się oddalić.

Oczywiście najlepiej dogadają się dwie osoby odbierające w tym samym kanale sensorycznym. Wzrokowiec ze wzrokowcem, kinestetyk z kinestetykiem, czy słuchowiec ze słuchowcem. Czasami jednak musimy porozumieć się pomimo różnic w sposobie komunikowania. Jeśli rozpoznasz w jakim kanale on odbiera świat- to jeśli się postarasz i skupisz na określonym „kanale” - z pewnością łatwiej ci będzie do niego dotrzeć.

Istnieją 3 główne kanały, poprzez które komunikują się ludzie

Kanał wzrokowy, słuchowy i kinestetyczny (czuciowy). Zazwyczaj istnieją też typy mieszane, często występuje wzrokowo-kinestetyczny. Jednak zawsze jeden z kanałów jest dominujący. Po czym poznasz czy dana osoba jest wzrokowcem, słuchowcem czy kinestetykiem?

Dlaczego on tak natrętnie się na mnie patrzy? O wzrokowcu

Wzrokowiec: (50-55%) jak go poznasz?
-harmonijnie dobrane ubrania (pod względem kolorystycznym, modne itp.)
-podczas mówienia często kieruje wzrok do góry (widzi tam obrazy), najczęściej patrzy prosto w oczy, wykonuje dużo ruchów mimicznych wokół oczu takich jak mruganie, podnoszenie brwi
-mówi w szybkim tempie, często wysokim głosem. Wolniej mówi tylko w sytuacjach stresujących, albo gdy świadomie zastanawia się co ma powiedzieć. Gdy się bardzo zdenerwuje- zazwyczaj milknie na dobre i nie może się wysłowić.
-woli pisać niż mówić
-mocno gestykuluje rękoma, zazwyczaj na poziomie twarzy 
-zazwyczaj bardzo lubi czytać
-jego notatki w zeszytach są czytelne i kolorowe (lubi podkreślać i zaznaczać) 
-na lekcjach, wykładach, czy zebraniach patrzy się na osobę, która prowadzi zajęcia
-sporo gestykuluje rękoma, przeważnie na poziomie głowy
-oddycha płytko, ma napięte ramiona,
-wchodząc do pomieszczenia najczęściej „ogarnia” wzrokiem całość
-jest spostrzegawczy, zauważa zmianę fryzury, czy inne szczegóły
-używa słów kluczowych odnoszących się do wzroku, np. jasna cholera, czarno to widzę, nie widzę perspektyw, albo mówi: zobacz jaka pyszna zupa
Wzrokowiec zazwyczaj zawsze pamięta twarze poznanych ludzi, nawet nauczycieli, czy koleżanek ze szkoły po 20 latach. Bez problemu powie Ci jaki kolor ma podłoga w biurze, czy w domu. Pamięta również szczegółowo obrazy. Wzrokowca charakteryzuje duża wyobraźnia.

jak  rozmawiać ze wzrokowcem?

-mów w miarę szybko, bez rozwlekania i robienia wielu odnośników, wzrokowca denerwuje powolne myślenie. Gdy spotka się klasyczny wzrokowiec z typowym słuchowcem, to rozmowa wygląda tak, że słuchowiec mówi a wzrokowiec myślami jest już gdzie indziej. Gdy słuchowiec skończy swoją wypowiedź (a jest ona nie tylko długa, ale i wolna) to wzrokowiec może już nie pamiętać o co chodziło na początku rozmowy. 
-nawiązuj kontakt wzrokowy, oczywiście bez przesady, bo każdego zdenerwuje zbyt długie wpatrywanie się prosto w oczy, ale od czasu do czasu zerknij na chwilę prosto na niego. Jeśli nosisz okulary przeciwsłoneczne, to podczas rozmowy koniecznie je zdejmij, ponieważ wzrokowiec nie widząc twoich oczu może odnieść wrażenie, że go nie słuchasz. Dla wzrokowca kiedy zauważa, że on „nie widzi mnie, nie patrzy na mnie”- po prostu oznacza to samo co „nie słucha, nie słyszy mnie” i kontakt może się szybko urwać, bo wzrokowiec się wycofa.
-nie przerywaj mu gdy mówi
-używaj słów, które przemawiają do wzrokowca: zerknij, widziałem, widzisz, zobacz, zauważyłam, widzę co masz na myśli patrzeć, dostrzegać, przeoczyć, jasny, ciemny, kolorowy, cień wątpliwości

Dlaczego on tak wolno mówi? Czyli słuchowiec

Słuchowiec: jak go poznasz?
-równomiernie oddycha
-często ustami bezgłośnie powtarzają to co usłyszy, czy powie
-często mówi powoli, ponieważ zamyśla się, mówiąc często akcentuje poszczególne słowa (lubi bawić się słowem)
-gestykuluje rękoma na poziomie środka ciała
-mówi długimi zdaniami
-nie przepada za czytaniem, lepiej mówi niż pisze
-lubi mówić, może zdominować dyskusję
-nie patrzy raczej na Ciebie gdy mówisz, albo patrzy na wprost przed siebie, często przysuwa się i „nadstawia ucho”
-często powtarza „hmmm”, „aha”, przytakuje ruchami głowy
-słowa kluczowe wypowiadane przez słuchowca odnoszą się do słuchania np. no mówię do was słuchajcie, cisza!
Słuchowcy zapamiętują imiona, choć zapominają twarze.

jak  rozmawiać ze słuchowcem?

-mów wolno
-nie popędzaj go, bo i tak nic to nie da, a ponaglony zdenerwuje się
-używaj jak najczęściej następujących zwrotów i słów: słyszę, słuchaj, posłuchaj, co..., mówiłem, to zabrzmiało, powiedzieć, szeptać, krzyczeć, szurać, dźwięczny, co słychać, nadawać na tej samej fali, prawdę mówiąc, to mi źle brzmi..., coś mi mówi, że przegramy....

Dlaczego on się w ogóle nie patrzy w oczy? Czyli kinestetyk

Kinestetyk (zwany inaczej czuciowcem) jak go poznasz? 
-lubi się witać, więc z pewnością uściśnie ci rękę (dość silnie, bo on lubi czuć)
-energicznie się rusza (całym ciałem)
-podczas mówienia wzrok kieruje w lewą stronę w dół (odwoływanie się do uczuć)
-głęboko oddycha
-mówi głosem spokojnym w łagodny i przyjemny sposób
-często gestykuluje przy mówieniu, rusza się, zmienia pozycję, bawi się długopisem, huśta na krześle
-używa charakterystycznych słów i wyrażeń: to ślizga sprawa, czuje, że nic z tego nie wyjdzie, czuję, że to dobry pomysł, od jej spojrzeń robi mi się gorąco, od jego spojrzeń mam ciarki na plecach
Kinestetycy nie lubią słuchać wykładów, przemówień. Mają zdolności manualne. Często się szybko niecierpliwią. Nie lubią uwierających i niewygodnych ubrań. W kontaktach nie zachowują strefy dystansu, często przysuwają się blisko do rozmówcy.

jak  rozmawiać z kinestetykiem?

używaj słów i zwrotów: czuję, czy czujesz, to.... sprawi, że poczujesz się dobrze, dotknąć, ogrzać, sparzyć, lekki, ciężki, szorstki, miękki, jak się czujesz, ostry język, ciężka ręka, poczuć się dotkniętym
nie staraj się za wszelką cenę nawiązywać kontaktu wzrokowego
unikaj długich, czy nudnych przemówień i wywodów

Znaczenie symboli

  • Nowi doradcy
  • Stali doradcy
  • Współpracownik
  • Dostępny przez telefon
  • Dostępny przez SMS
  • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.