• FaceBook
 • Twitter

Twoi doradcy życiowi

Wróżka Ewelina

Gniew. Jak sobie z nim radzić

gniewZnowu ktoś cię rozzłościł. Oddech przyspiesza, serce bije szybko, pocą się dłonie. Poziom gniewu gwałtownie rośnie. Jak reagujesz w takiej sytuacji? Wybuchasz wyrzucając emocje w osobę, która cię rozgniewała? A może za wszelką cenę tłumisz emocje, bo przecież nie chcesz wyjść na furiatkę? Jeden i drugi sposób nie jest korzystny. Radzisz sobie z gniewem?

gniew jest jak trucizna

Gniew rodzi agresję, wywołuje pragnienie zemsty. Pogłębia wzajemne konflikty, niszczy relacje. Zaślepieni gniewem nie panujemy nad swoimi słowami, nad czynami. Wpadamy w pułapkę.

Gniew potrafi zniszczyć nam życie. Jeżeli tłumimy go w sobie to działa jak trucizna, która zaczyna przynosić takie „efekty” jak rozchwianie emocjonalne, a nawet depresja. Niszczysz sama siebie.

Rezultatem gniewu jest najczęściej agresja. Można ją skierować „na zewnątrz”, czyli „wyrzucać”, wpadać w szał, wrzeszczeć, bić, niszczyć. Można ja skierować na siebie, czyli nie nie eksponować jej na zewnątrz a przeżywać wewnętrznie i wpaść w poczucie winy i użalanie nad sobą . Agresja w formie ukrytej przejawia się jako cynizm, kpina, narzekanie, manipulacja. Gniew można też „uciszyć”. Oczywiście najkorzystniejsza jest trzecia metoda.

jak w sposób kontrolowany i bezpieczny uwalniać gniew

 • Zaakceptuj to, że się złościsz. Gdy pojawia się gniew to zauważ ten moment i powiedz sobie: tak, jestem zła, wściekła. Przyznaj sama przed sobą co czujesz i jak się czujesz. Nie zaprzeczaj, nie próbuj sobie wmawiać, że czegoś nie czujesz i że jesteś silna i opanowana, jeżeli tak nie jest.
 • Poznaj przyczynę swojej złości. Najczęściej wpadamy w złość, bo ktoś inny czegoś nie zrobił albo zrobił coś, czego nie akceptujemy. Powiedział słowa z którymi się nie zgadzamy. Uświadom sobie co ci nie pasuje, z czym się nie zgadzasz. Poświęć chwilę albo kilka chwil na refleksję, zatrzymanie. Spróbuj wczuć się w drugą osobę albo stanąć „z boku”.W czym to pomoże? Twoja złość może się zmniejszyć, może pozostać taka sama, ale nie powinna wzrosnąć. To jeden z najtrudniejszych momentów i jeżeli do tej pory nie umiałaś „przystopować”, żeby chociaż na chwilę pomyśleć- to może wymagać wielu ćwiczeń. Nauka kontrolowania gniewu jest procesem. Nikt nie nauczył się tego od razu.
 • Spróbuj powiedzieć (nie wykrzyczeć) drugiej osobie co cię zdenerwowało. Mów zawsze o sobie, o tym jak ty się czujesz. Nie oceniaj i nie obrażaj drugiej osoby (ty debilu, jesteś wstrętny!), nie używaj ogólników ani słów: bo ty zawsze mnie denerwujesz, ty zawsze jesteś złośliwy, to twoja wina. Często powiedzenie komuś o tym co cię rozzłościło, czyli wyrażenie się- sprawia, że złość i gniew mija.
 • Zastosuj techniki relaksacji. Wypróbuj te, które najkorzystniej na ciebie działają. Dla jednych może to być kąpiel, dla innych słuchanie muzyki, czy medytacja.

co jeszcze może pomóc

Nie zapominaj, że fizyczne zmęczenie to doskonały sposób na rozładowanie emocji. Każdy rodzaj sportu, ruchu pomaga. Doskonałą formą na rozpuszczenie gniewu jest również prozaiczne robienie porządków. Artystyczna ekspresja pomaga. Malowanie, śpiewanie, gra na instrumentach oraz pisanie. 

co zrobić jeżeli sami spotykamy się z kimś kto pała do nas gniewem ?

Pamiętaj, że reagowanie złością i agresją na czyjąś złość i agresję intensyfikuje się i rodzi jeszcze większą agresję. Zarówno w tobie jak i twoim „przeciwniku”. Działa tutaj prosta zasada „wzajemności”. Reagujesz agresją- dostajesz agresję. Najlepiej zachowywać się spokojnie i nie odwzajemniać agresji.

twój gniew - to Twój problem

Gniew to emocja. I jak każda niewyrażona emocja powoduje blokady w naszym ciele. Ból ramion, żołądka, głowy. Dla własnego zdrowia psychicznego i fizycznego, należy radzić sobie z gniewem.
Pamiętaj, że masz wpływ na to jak się zachowujesz i na to, czy chcesz coś zmienić, czy powiedzieć: to nie działa, nie umiem, nie chcę. Warto pracować z emocjami. Gniew zawsze działa destrukcyjnie. Dla własnego dobra lepiej nauczyć się go uciszać, a nie tłumić czy wyrzucać w innych.Ostatnio dodane artykuły przez: Wróżka Ewelina


Znaczenie symboli

 • Nowi doradcy
 • Stali doradcy
 • Współpracownik
 • Dostępny przez telefon
 • Dostępny przez SMS
 • CallBack

Newsletter

Pozostaw nam swój adres email a będziemy Ciebie informowali o nowościach w naszym portalu.


catchme refresh

Strefa Klienta

Waluta płatności

Wybierz walutę płatności

Płatności realizuje

Nasza strona używa pliki cookies.
By dowiedzieć się więcej na temat polityki prywatności przeczytaj Regulamin.

Akceptuję Cookies z tej strony.